BLOG

ABD’li finans devi Kanal İstanbul’a talip!

ABD'li fon şirketi Money Maker Management, Kanal İstanbul'un tüm finansmanını sağlayabileceklerini açıkladı. Kanal İstanbul'la ilgilendiklerini belirten şirket yetkilileri, "Sadece Kanal kısmı değil, proje ile bağlantılı köprü ve tünel gibi tüm alt yapı projelerini de fonlayabiliriz" dedi...

Tekne sahiplerine sevindirici haber

Tekne sahiplerine sevindirici haber. Yeni bir kampanya başlatarak 2020 yılında hiç zam yapmayan Viaport Marina Yönetimi, müşterilerine 2019 yılı fiyatları üzerinden de en az yüzde 50 indirim uygulayacaklarını duyurdu.

Güvenilir Bir Arsa Yatırımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çalışma hayatına başladığımız zaman bize sıklıkla dikte edilen konu iyi bir yatırım yapmamız. Biz de bu yazımızda arsa yatırımından ve bu yatırımın nasıl karlı bir şekilde yapılacağından bahsetmek istedik. Doğru zamanda ve doğru lokasyonda gayrimenkul yatırımı, orta veya uzun vadede size getiri sağlayabilir, bu yatırımların en çok tercih edileni de arsa yatırımıdır. Arsa yatırımlarından kısa zamanda kazanç elde edebilmek için gelişmeye açık bölgeleri ve bölgelerin imar durumu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Detaylı bilgi sahibi olunmadan yapılan bir yatırım ileride size iyi bir sermaye yerine, birikimlerinizin yok olmasına ve kötü bir deneyim geçirmenize sebebiyet verebilir.

SON DAKİKA !!! Prof. Dr. Üşümezsoy'dan 'İstanbul kanalı ve deprem' açıklaması!

Jeoloj Mühends Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Kanal İstanbul projesnn deprem tetkleyeceğ yönündek söylemlern doğru olmadığını belrtt. Üşümezsoy, "Br jeolog olarak verlere baktığım zaman 30-40 klometrelk br kanalın (Kanal İstanbul) herhang br depreme etks olmayacağını söylüyorum. Bu alan Beylkdüzü, Avcılar, Küçükçekmece'den daha sağlam kayalara sahp. Bu boyutuyla da baktığımız zaman deprem tetklemez" dedi...

Tapu devri işlemlerinde 2020'de büyük kolaylık!

Altın Emlak Genel Müdürü Özelmacıklı, "Tapu kanununda yapılan düzenleme ile mülkiyet devrini içeren sözleşmeler, yeni yıldan itibaren tarafların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı teşkilatında bulunmaları hâlinde de gerçekleştirilebilecek." diye konuştu...

Yatırımlar Hazine arazileriyle büyüdü!

Geçtiğimiz 5 yıllık süreçte 1 milyar 230 milyon lira değerinde yatırım için 21,3 milyon metrekare yüzölçümlü taşınmaza izin hakkı verildi. 3 yılda 70 milyon metrekare yüzölçümlü taşınmazın daha arz edileceği açıklandı.

İstanbul-İzmir Otoyolu arazi fiyatlarını artıracak!

İstanbul ile İzmir arasını 3.5 saate indirecek olan İstanbul-İzmir Otoyolu geçtiği bölgelerde arazi fiyatlarını artıracak. 30 milyar TL'ye mal olacak projenin bu yıl tamamlanması bekleniyor. İstanbul ile İzmir arasını dokuz saatten 3.5 saate indirecek 426 kilometre uzunluğundaki Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun yüzde 95’i tamamlandı. İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil 384 kilometresi otoyol, 42 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 426 kilometre uzunluğundaki projenin tamamında 98 kilometre otoyol, 16 kilometre de bağlantı yolu işletmeye açıldı.. Altınova-Gemlik arasındaki 40, Gebze-Altınova bölümünde (Osmangazi Köprüsü dahil) 12.6, Kemalpaşa ayrımı-İzmir arasındaki 20, Gemlik-Bursa kısmında 25 kilometrelik otoyol kesimi tamamlanarak hizmete alınırken, diğer bölümlerde çalışmalar sürüyor. En son olarak 1 Aralık 2018'de İzmir Otoyol» kapsamında İzmir ve Manisa'yı birbirine bağlayan Kemalpaşa-Saruhanlı etabı kullanıma açıldı. Para Dergisi'nden yer alan habere göre; 49 kilometrelik bölümün açılmasıyla 1 saat süren bölüm 35 dakikaya indi. Projenin bu yıl tamamlanıp devreye alınması planlanıyor. 36 viyadük, üç tünel, 20 gişe alanı, 25 kavşak, altı otoyol bakım ve işletme merkezi, üç tünel bakım ve işletme merkezinin olacağı otoyol projesi hizmete girdiğinde, mevcut devlet yoluna göre mesafeyi 95 kilometre kısaltarak ortalama 8-10 saatlik ulaşım süresini 3-3.5 saate indirmesi, böylece yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor. Tamamlanmasına çok bir süre kalmayan otoyol, geçtiği bölgeleri şimdiden ihya etmeye başladı. Para Dergisi olarak proje güzergahında yer alan, Orhangazi, Gemlik, Bursa, Karacabey, Ulubat, Mustafa Kemalpaşa, Susurluk Balıkesir, Savaştepe, Soma, Akhisar, Saruhanlı, Turgutlu ve İzmir’deki gayrimenkul piyasasını mercek altına aldık. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol projesinin geçtiği bölgelerdeki arazilerin bazılarında şimdiye kadar 3-4 kata ulaşan değer artışları yaşandığını gördük.

Arazi toplulaştırma maliyetleri azaltıyor!

Arazi toplulaştırma maliyetleri azaltıyor Arazi toplulaştırmasıyla tarım işletmelerinin sahip oldukları küçük, parçalı ve dağınık araziler, modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenlenerek daha az zaman, işgücü ve sermaye kullanımı sağlanması, üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırması ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmesi amaçlanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'na göre sulama projelerinde, kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için kanalların ve yolların planlanması ve uygulaması, parsel sınırlarına bağlı kalıyor. Parseller küçük, şekilleri düzensiz olduğundan kanal boyları gereğinden fazla uzuyor, bu da tesis maliyetini yükseltiyor. Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde ise parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanıyor. Arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri yüzde 90 oranında azalıyor. Arazi toplulaştırması ile parseller büyüyor, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşıyor. Uygulamayla parsel sayısı azalırken parsel büyüklüğü de artıyor. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturuluyor. Her parsel yola ve kanala kavuşuyor. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalıyor, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalıyor, yakıt tasarrufu sağlanıyor. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşıyor. Sulama oranı ve randımanı artıyor. Arazi maliklerine kamulaştırma bedelleri yerine arazi verilerek, toprağından kopması önleniyor. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artıyor.

Türkiye'nin en büyüğü olacak! İşte son hali

1960’lı yıllarda ordunun terk ettiği ve uzun müddet bakımsız kalan Eyüpsultan’daki tarihi Rami Kışlası’nın restorasyon çalışmaları hızla sürüyor. Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olacak tarihi kışlada ikinci etap çalışmalarındaki son durum havadan görüntülendi.

Faizsiz konut sistemine talep yüzde 110 arttı

Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, yüksek konut kredisi faizi ve bunun getirdiği yük gibi sebeplerle faizsiz konut edindirme sistemine talebin ciddi arttığını belirterek, "2017'de 27 binlerde olan faizsiz konut satışı 2018'de yüzde 110 artışla 60 bin adede çıktı." dedi.

Türkiye Finans’tan Toplu Konut Finansmanı

Türkiye Finans, ev sahibi olmak isteyen müşterilerini toplu konut finansmanı ile buluşturuyor. 30 Haziran’a kadar devam eden kampanya kapsamında Türkiye Finans, anlaşmalı toplu konut projelerinden ev almak için başvuruda bulunan müşterilerine 120 aya kadar %0.99 kar oranı kâr oranı ile konut finansmanı sunuyor.

Türkiye’nin İlk Emlak Acenteleri Kooperatifi ‘ISTEB’ Kuruldu

‘Hedef Saygın Emlakçılık’ sloganıyla, Istanbul’un farklı bölgelerinde faaliyet gösteren emlakçıların biraraya gelerek kurduğu ve şimdiden 26 üyeye ulasan Istanbul Emlak Brokerleri Kulübü (ISTEB), sektörde hizmet standartlarını yükseltmek için çalışmalar yaparak, verimli bir paylaşım ağı kurmayı hedefliyor.

Konutta bahar hareketliliği bekleniyor

Seçimin tamamlanmasının ardından emlak sektörü, bahardan umutlu. Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, “Konut satışları bugüne kadar büyük bir durgunluk yaşamakta ancak ilkbaharın gelmesiyle sezonun açılacağına düşünüyoruz” dedi.

Yurtdışı inşaatta çıta yükseldi: Hedef 50 milyar dolar

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin, “İnşaat Sektörü Analizi”nde önemli veriler yer aldı. Rapora göre Türk müteahhitler bu yıl yurtdışındaki 10 bininci projeye doğru ilerliyor. Yurtdışı hizmetler yeniden 20-30 milyar dolar seviyesine çıktı. Hedef 2023’te 35 milyar, 2030’da ise 50 milyar dolar. Böylece küresel pazardaki pay yüzde 7’lere çıkacak.

Binlerce kişi evini taşıyacak

Aylardır planı yapılan dev taşınma işlemi 33 saatte tamamlandı. Atatürk Havalimanı'ndaki tüm ekipmanlar ve uçaklar İstanbul Yeni Havalimanı'na aktarıldı. Taşınma işlemi sadece ekipman ve uçak boyutunu kapsamıyor. Yeni Havalimanı'na geçiş yapan binlerce personel de evini taşımak için harekete geçti.

İstanbul Havalimanı Açıldı

Taşınma işlemi tamamlanan İstanbul Havalimanı’nda ilk uçuş Ankara’ya gerçekleşti. 45 saatlik taşınma sürecinden sonra İstanbul halkının yıllardır kullandığı Atatürk Havalimanı’na da veda edildi. Peki İstanbul Havalimanı’na nasıl gidilir, İstanbul Havalimanı çevresinde gayrimenkul fiyatları ne durumda?

Tadilat Ruhsatı Nedir? Nasıl Alınır?

Evinizde veya herhangi bir gayrimenkulde tadilat yapmayı planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunuyor. İmar Yönetmeliği’nin 70. maddesi dışında kalan tüm değişiklikler ve tadilatlar için tadilat ruhsatı alınması gerekiyor.

Her kentin ayrı imar yasası olacak!

10 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan ‘torba yasa' düzenlemesiyle İmar Kanunu'nun bazı hükümlerinde değişikliğe gidildi. Sözcü gazetesinden İsmail Şahin'in haberine göre, getirilen yeni tanımlamalarla tüm imar yetkilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın elinden toplanmasının da önü açıldı. Buna göre, belediyeler artık bakanlığın her şehir için hazırlayacağı Çevre Düzeni Planı'na uygun hareket etmek zorunda kalacak.

Fikirtepe 8 yıldır dönüşemedi!

8 yıldır kentsel dönüşümün devam ettiği Fikirtepe hâlâ dönüşemedi. Projelerin durduğu, inşaatların yavaşladığı bölgede vatandaşlar mağdur oldu. Evleri yıkılan ama yenisi yapılmayan hak sahipleri kamudan çözüm bekliyor.

 1 2 3